niedziela, 9 maja 2010

Etap piąty. Muzyka

Ostatni etap projektu poświęcony był muzyce. Kasia i Patrycja wyszukały informacje na temat lubelskiego życia muzycznego dawniej: Życie muzyczne w Lublinie

... i dziś. Współczesne lubelskie zespoły muzyczne znane w całej Polsce to Budka Suflera i Bajm.




Bardzo ciekawy jest także zespół Federacja (dawniej nosił nazwę Lubelska Federacja Bardów), który wydał m.in. płytę Klechdy lubelskie.


Lider zespołu Jan Kondrak tak pisze o płycie:
"Klechdy to stare podania, legendy związane z danym regionem. Nazwa oddaje "patynę", na której nam zależy, bo sięgamy wstecz aż do Jana Kochanowskiego. W przypadku tego koncertu, tego widowiska muzycznego, chodzi nam o przybliżenie twórczości sławnych literatów związanych z Lubelszczyzną. Pokazujemy utwory, i to takie, które świadczą o historii Lubelszczyzny, jej życiu codziennym i klimacie."

Na płycie znalazły się kompozycje muzyków Federacji do tekstów M. Reja, J. Kochanowskiego, S.F. Klonowica, J. Czechowicza, Sz. Szymonowica, B. Leśmiana, F.D. Kniaźnina, W. Pola, K. Koźmiana, K. Wojtyły, E. Stachury. Oto jeden z tych utworów z koncertu w lubelskiej muszli koncertowej w Ogrodzie Saskim:




Nie możemy też zapomnieć o Orkiestrze św. Mikołaja - kultowym zespole folkowym, który posługuje się tradycyjnymi instrumentami i wykonuje utwory inspirowane słowiańskim folklorem. Posłuchajcie sami.



Folk jest żywy na Lubelszczyźnie dzięki wielu zespołom. Również w naszej szkole działa Zespół Pieśni i Tańca Apis, który uświetnia swoimi występami imprezy szkolne, gminne i wojewódzkie. Poniżej kilka migawek z koncertów.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz